Debaty w ramach programu Złote Szkoły NBP

Finanse młodych ludzi – debata o zarządzaniu pieniędzmi

W ramach programu Złote Szkoły NBP w naszej szkole odbyły się ostatnio 2 debaty z ekonomii.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której wchodzą uczniowie klasy 7b, do udziału w debacie, która odbyła się 7 marca 2024 r., zaprosiła Pana Wiktora Kamińskiego Dyrektora Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Gdańsku.

Tematem było zarządzanie finansami przez młodego człowieka. Uczniowie wystąpili w 2 drużynach, reprezentując różne stanowiska. Debata trwała 60 minut i składała się z kilku pytań, m.in.: Dlaczego planowanie i kontrolowanie wydatków jest ważne? Czy warto oszczędzać pieniądze na lokacie? Czy inwestowanie to sposób na inflację? Czy pieniądz elektroniczny może być lepszym wsparciem w odpowiedzialnym zarządzaniu naszymi finansami niż pieniądz tradycyjny?

Podczas debaty mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawych argumentów oraz poszerzyć wiedzę na temat finansów. Wypowiedzi szkolnej Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej uzupełniał zaproszony ekspert. Nie zabrakło odniesień do zadań Narodowego Banku Polskiego, historii pieniądza oraz założeń Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Pojawiły się również ciekawe pytania od publiczności do zaproszonego gościa: Co pan sądzi o kryptowalutach? Jak często zdarzają się cyberataki na konta klientów banku?

Serdecznie dziękujemy Panu Wiktorowi Kamińskiemu za przyjęcie zaproszenia oraz udział w debacie. Było to bardzo wartościowe i ciekawe spotkanie.

Cztery Filary Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego – debata w kl. 7c

Z kolei 1 marca w klasie 7c odbyła się debata, w której udział wzięli reprezentanci Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych Uniwersytetu Gdańskiego. Temat dotyczył Czterech Filarów Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.

Podczas debaty rozmawiano m.in. o tym, jakie są zadania NBP; czy istnieje ustawa gwarantująca akceptację gotówki; jak rozpoznać fałszywy banknot oraz w jaki sposób NBP dba o zabezpieczanie banknotów.

Podczas debaty nie zabrakło ciekawych pytań. Studenci w merytoryczny sposób odnosili się do wypowiedzi siódmoklasistów, uszczegóławiając ich wiedzę i zwracając uwagę na dodatkowe aspekty z dziedziny ekonomii.

Bardzo dziękujemy studentom z Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych Uniwersytetu Gdańskiego za przyjęcie zaproszenia oraz wizytę w naszej szkole.