DZIEŃ TUMBO w naszej szkole

Celem akcji trwającej już 14 lat, a zorganizowanej u nas 23 listopada, jest wspieranie dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby.

W tym dniu wychowawcy przeprowadzili dla swoich podopiecznych zajęcia na temat śmierci i żałoby. W scenariuszach wykorzystane zostały teksty: opowiadanie „Trzecie życzenie Tumbo” i baśnie: „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia” oraz „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość porozmawiania w bezpieczny sposób o emocjach, jakie towarzyszą stracie kogoś bliskiego. Dowiedziały się też, gdzie szukać pomocy w sytuacji żałoby oraz jak udzielać wsparcia swoim osieroconym rówieśnikom. W tym roku nie mieliśmy możliwości zorganizowania zbiórki pieniędzy w formie kiermaszu czy loterii, dlatego zwróciliśmy się do społeczności szkolnej o wpłaty do wirtualnej skarbonki na www.pomagamtumbp.pl, które zostaną przeznaczone na Fundusz Osieroconych Dzieci.

Dla maluchów z grupy przedszkolnej, z uwagi na ich obecność w szkole,  przygotowana została tablica z niezbędnymi informacjami na temat akcji. Odbyło się czytanie opowiadania „Trzecie życzenie Tumbo” wraz z omówieniem i wyjaśnieniem najważniejszych kwestii związanych ze stratą bliskich i żałobą. Następnie dzieci kolorowały postać słonika i utworzyły wystawkę swoich prac. Otrzymały też naklejki ze słoniem i hasłem „TUMBO POMAGA”, które przykleiły do swoich pomarańczowych ubrań. Impreza zakończyła się wykonaniem wspólnego zdjęcia przedszkolaków.